Mowa rąk
Grafika: FreeDigitalPhotos.net

Dziś wygospodarowałem sobie trochę czasu aby napisać o tym jak wygospodarować Tobie trochę czasu ;-)

Rzeczą wiadomą i oczywistą jest, że czasu zatrzymać się nie da! Czasem są chwile w których takie rozwiązanie było by dla nas zbawienne. Chwile które spędzasz na odpoczynku zdają się ulatywać szybko. Co zrobić by tych chwil było więcej? Skoro już wiesz, że czasu zatrzymać się nie da to pozostaje Ci jedynie zarządzanie zasobem jaki posiadasz.

Co więc zrobić aby mieć więcej czasu? Usiądź sobie na weekend w zacisznym miejscu. Zrób sobie swój ulubiony napój weź kartkę i długopis i zacznij się zastanawiać jak zarządzić swoim czasem.

Eksperci od wszelkich zagadnień kreatywnych są zgodni w tym, że  proces tworzenia powinien zaczynać się od kartki i czegoś do pisania. Nie polecam zamykania się w jednym dniu. Przecież masz projekty, które trwają dniami, miesiącami a nawet latami.

Postaraj się ułożyć plan. Nie zapomnij uwzględnić w nim oprócz czasu na konkretne zadania, także chwili na relaks. Wypoczęty pracujesz efektywniej a to może przełożyć się na awans i większe zarobki. Te z kolei dają spore możliwości rozwijania Twoich zainteresowań a także podróże czy hobby, na które wcześniej nie mógł byś sobie pozwolić. Możesz zastosować różne techniki na przykład diagram w którym zrobisz mapę swoich zadań lub tabelę z której łatwo odczytasz wyznaczone sobie zadania. W przypadku gdy lubisz pisać to opracuj sobie plan w którym wypunktujesz i opiszesz kolejne zadania. Możesz dowolnie łączyć ze sobą podane wyżej sposoby, nic nie stoi także na przeszkodzie abyś stworzył własny sposób odmienny od powyższych. Ważne by był on dla Ciebie zrozumiały i pozwalał wygospodarować więcej czasu. Nie zapominaj o odpoczynku!

Korzystanie z kartki i długopisu jest nie zastąpione. Dla mnie próba stworzenia czegoś na komputerze nie mając wizji na kartce jest straszliwie trudna. Dodatkowym atutem kartki jest to, że możesz ją mieć zawsze na widoku i w razie potrzeby dokonywać zmian. Jeżeli chodzi o plany dzienne to korekty są oczywiste i bardzo możliwe.

Życie toczy się niezależnie od tego co zapisałeś na kartce. Zdarza się, że w momencie w którym masz się zrelaksować, dostajesz telefon oznajmiający, iż musisz pojawić się na spotkaniu. Zarządzanie czasem to także elastyczność i umiejętność reagowania na zmiany. Przytoczę teraz pewną anegdotę którą usłyszałem od wokalisty kapeli weselnej. Śpiewak ten wraz z zespołem był na weselu na którym pani młoda miała całą uroczystość rozpisaną co do minuty. Z pewnością posiadała wiedzę o tym jak zarządzać czasem ;-) Po uroczystości ślubnej gdy tylko goście weszli do sali przyjechała policja i ewakuowała wszystkich. Okazało się, że jeden nie zaproszony gość upoił się alkoholem i z żalu oraz złości dał cynk, że na sali jest bomba. Uroczystość opóźniła się o dwie godziny i pewnie zdajesz sobie sprawę co stało się z pięknie ułożonym planem panny młodej. Musisz więc pamiętać, że plan jest swego rodzaju mapą, na pewno ułatwi Ci drogę ale nie pokaże jak uniknąć opóźnień na trasie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Nie wiem czy korzystasz z programów komputerowych czy aplikacji telefonicznych, które pomagają gospodarować zadaniami a w efekcie zarządzać czasem.  Wiem, że na początku używanie takiego rozwiązania jest trudne i w dodatku gubisz się w mnogości opcji. Ja jednak zachęcam do rozpoczęcia zabawy z tego typu narzędziem. Sam korzystam z darmowego programu XTask i oczywiście początki są ciężkie.

Piszę o tym jednak abyś zobaczył, że można się wziąć za zarządzanie czasem i nie jesteś jedyny, który z problemem braku czasu się spotyka. Ja zawsze zaczynam od kartki A4 ażeby chronić środowisko wykorzystuje te kartki które już kiedyś zadrukowałem z jednej strony.

Wyjątkiem od sposobu z kartką jest dla mnie pisanie artykułów, choć muszę przyznać, że kiedyś wypracowania pisałem na karce później na komputerze i znowu na kartce, ciekawostką jest też, że poprawiony tekst potrafiłem przepisać robiąc błędy :-)

Póki co radzę sobie z zarządzaniem czasem dobrze i potrafię znaleźć czas na relaks.

Ciekawe czy Ty masz problem z tym jak zarządzać czasem, może poradziłeś sobie w jakiś sposób, jeżeli tak zachęcam do podzielenia się wiedzą w komentarzu.

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych wpisach w tym blogu?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email: