• walka ze stresem

    5 metod walki ze stresem

    Grafika: David Castillo Dominici Nie mów mi tylko, że się nie stresujesz! KAŻDY SIĘ STRESUJE - TY RÓWNIEŻ! Wystarczy włączyć telewizję, radio czy poczytać w Internecie nagłówki najnowszych wiadomości, aby się zestresować. Zobacz sam, dzisiejsze nagłówki w popularnych portalach: Terror w Warszawie Komputer rozbił moje małżeństwo Kasia Kowalska znowu w depresji Zderzenie samolotów; cesna staranowana w locie Egipcjanie obalili kolejny rząd Gdybyś zechciał sobie poczytać trochę o finansach, to dopiero można się zestresować! Przeczytaj zerknij na najświeższe nagłówki: 380 tysięcy polskich rodzin straci na tych zmianach Chiński smok połknie polski bank? Wiadomo już kiedy będą pierwsze podwyżki podatków! Przerażające liczby! Chodzi o Twoja emeryturę! Węgry proszą o pomoc finans ...

  • Zrobię to dzisiaj! Bartłomiej Popiel

    ZROBIĘ TO DZISIAJ

    ZROBIĘ TO DZISIAJ! - to hasło, które przyświeca mi od listopada 2010. Wtedy właśnie kupiłem e-booka, którego autorem jest Bartłomiej Popiel. Już nie pamiętam w jaki sposób do niego dotarłem, ale wiem jedno: przyciągnął mnie tytuł! Ponieważ od kilku lat borykam się z syndromem "braku czasu" i odkładaniem wielu spraw na później, szukam cały czas sposobów na "okiełznanie" czasu ;-) Zanim kupiłem całość, najpierw pobrałem darmowy fragment, którego tytuł brzmi: "Zadbaj o zdrowie już teraz". Jest to rewelacyjny rozdział dzięki któremu po raz pierwszy od wielu lat zacząłem regularne poranne ćwiczenia. Zawsze twierdziłem, że nie jestem rannym ptaszkiem i największą sprawność mam wieczorem. Toteż wiele razy rozpoczynałem regularne ćwiczenia w późnych porach popołudniowych. Jakoś najczęściej zda ...

View more featured blog entries
12

Jak pokonać stres przed egzaminem?

napisał(a) Toneberry w poniedziałek, 16 lipiec 2012 w Rozwój osobisty

Dzisiaj chciałbym opisać problem nerwów przed egzaminem i sposobów jak sobie z nimi radzić. Na pewno nie raz podchodziłeś już do testów i zadań z różnym skutkiem. Myślę, że miałeś takie na które szedłeś pewnie oraz takie na które wolał byś nie pójść nigdy.

Wiem coś o tym, sam przeżyłem w swoim nie tak długim życiu, kilka egzaminów. Analiza Matematyczna, pierwsze podejście w plecy, stres niemiłosierny :-( Skąd więc bierze się ten stan. Moim zdaniem jest to po prostu lęk przed nieznanym. Jestem pewny, że za dziecka bałeś się zaglądać pod łóżko czy schodzić do piwnicy. Ciemność tam występująca była tajemnicza a dodatkowo opowieści starszego rodzeństwa, które często w tej kwestii są aż nazbyt kreatywne, nie pomagały Ci w przezwyciężeniu lęku. Uważam, że właśnie ten lęk wytworzony przez osoby trzecie jest głównym powodem Twojego stresu.

Jak więc radzić sobie z sytuacjami w których nie wiemy co będzie przed nami?

Jednym z najskuteczniejszych moim zdaniem sposobów, jak pokonać stres jest po prostu przerzucenie myśli na coś innego. Znam ludzi którzy przed sprawdzianem grają w karty inni opowiadają sobie kawały. To wszystko pozwoli Ci przenieść swoje myśli w inną przestrzeń. Tam gdzie nie ma egzaminu tam nie ma stresu przed nim.

Jest mnogość sposobów i mitów mówiących o tym jak pokonać stres. Na pewno stanowczo odradzam alkohol i inne używki. Raz w życiu miałem nieprzyjemność zdawać na kacu. Usiadłem do komputera będąc tak zniszczonym, że nie zauważyłem, iż egzamin był na czas. Po wypatrzeniu miernika czasu okazało się, że na 15 pytań zostało mi półtorej minuty. Mimo spowolnionej reakcji udało mi się odpowiedzieć na wszystkie pytania i zdobyć wymarzone 3. Stanowczo odradzam picie dzień przed i w dniu egzaminu! Po to już inna sprawa ;)

Powinieneś unikać negatywnie nastawionych ludzi jak i sam się do nich nie zaliczać. Jest tak, że jak o czymś mówisz to bardziej działa na Ciebie niż słowa w wypowiadane w myśli. Rzecz która w umyśle na nas działa wypowiedziana na głos ma jeszcze większą moc. Pewnie masz w towarzystwie ludzi, którzy wciąż mówią: och jaki trudny to będzie test, jaa! na pewno nas uwali. Masz tak? Według niektórych teorii co człowiek jest w stanie wymyślić to może osiągnąć. Nie zdziw się więc gdy spotykasz się ze słowami, że nie masz szans zdać, to istnieje prawdopodobieństwo, iż te zdania zamienią się w rzeczywistość.

Możesz jednak odwrócić kota ogonem. Jednym ze sposobów uniknięcia stresu jest mówienie pozytywne. Powinieneś myśleć że będzie dobrze ale z nutką realizmu, nie zdany egzamin to nie apokalipsa. Musisz być zawsze dobrej myśli. Nie zapominaj o tym, że w życiu, szczególnie akademickim, różnie bywa. Musisz mieć świadomość, że możesz nie zdać egzaminu ale o tym cicho sza!

Czasem warto zachować zimną krew. Spotkałem się z opowieścią z wiarygodnego źródła o sytuacji w której po zakończonym egzaminie profesor rzucił kartki w powietrze i oznajmił, że te na biurku to 5, krzesło 4, podest 3, podłoga 2. Ten który opowiadał zobaczył swoją pracę na ziemi. Zarówno ja jak i pewnie Ty byśmy po prostu zwiesili głowę i szukali szczęścia w drugim terminie. On się nie poddał, powiedział profesorowi, że jego praca jest na ziemi. Wykładowca spytał: Co w związku z tym? Student poprosił o pozwolenie na przełożenie jego pracy na biurko. Udało mu się!

Egzamin to próbka Twoich możliwości, pomijając upośledzenie niektórych wykładowców dających pytania nie omawiane na wykładzie, do każdego egzaminu można się przygotować. Najlepiej znajdź kogoś kto egzaminu się nie boi. Zapytaj go dlaczego on się nie stresuje. Zapewniam Cię, że są takie osoby. Nawet jeżeli udają to ich pozytywny nastrój z pewnością udzieli się Tobie. Pomyśl sam, osoby nie bojące się zwykle posiadają duży zasób wiedzy, którą zwykle przed egzaminem chętnie się podzielą. Gorzej w czasie egzaminu, zwykle nie możesz na nie liczyć i to także nie powinno Cię dziwić. Chciałbyś wylecieć z egzaminu przez kolegę któremu podpowiedziałeś?

A jak Ty radzisz sobie z nerwami przed egzaminem? Napisz proszę o swoich doświadczeniach w komentarzu pod tym wpisem!

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o kolejnych wpisach w tym blogu?
Wpisz swoje imię oraz adres e-mail a następnie kliknij "ZAPISZ MNIE"

Twoje imię:


Adres email:


Oceń ten wpis:
Etykiety: Array
URL Trackback dla tego wpisu na blogu
  • Umieść swój komentarz jako pierwszy!

Zostaw Komentarz

Gość środa, 23 styczeń 2019

BESTSELLER DNIA

KOMENTARZE

świetny artykuł. warto walczyć ze stresem, gdyż nie wpływa on dobrze na zdrowie psychiczne i fizyczn...
Maju, Wydaje mi się, że kiedyś nie było tylu różnych bodźców, które rozpraszają naszą uwagę i konce...
Kiedyś określano te zachowania po prostu jako lenistwo Jest to obecnie naprawdę problematyczne zjaw...
Witam, niewątpliwie rady są mądre i skuteczne, na pewno je zastosuję w swoim życiu z komputerem, dzi...

No no, całkiem przyjemnie się czytalo. W głowie cos zostanie przynajmniej :)

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.